"DEĞİŞİMİN ODAĞINDA TEKNOLOJİ OLACAK"

"DEĞİŞİMİN ODAĞINDA TEKNOLOJİ OLACAK"

Tuna ile Ofis Sohbetleri’in ilk konukları OSO Mimarlık’tan Serhan Bayık ve Okan Bayık.

Cemal Çobanoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan söyleşinin başında OSO Mimarlık kurucularından Serhan Bayık, ofislerini nasıl kurduklarını anlatıyor. Serhan Bayık, günümüzde 3 kardeş tarafından yürütülen mimarlık ofisini üniversiteden mezun olur olmaz kurmadıklarını, bir süre tecrübe kazandıktan sonra 2007 yılında hayata geçirdiklerini belirtiyor.

Kurumsal Ofis Tasarımları Üzerine

Ağırlıklı olarak kurumsal firmalar için ofis tasarlayan OSO Mimarlık kurucularından Okan Bayık, ofis tasarlamanın kendi içinde bir dinamiği olduğu, daha hızlı kararlar alınabildiği ve adapte olunabildiği için kendileri açısından olumlu olduğunu belirtiyor.

Ofis tasarımlarında “açık ofis” kullanımının artması sorusu üzerine Okan Bayık, kendi içerisinde olumlu-olumsuz yönleri olmasına rağmen bu kurgunun sahip olunan mekanın çok daha verimli kullanılmasına imkan verdiğini söylüyor.

Ofisler Birbirine mi Benziyor?

Çobanoğlu’nun ofislerin giderek birbirine benzediğini ve bu konudaki düşüncelerini sorması üzerine Serhan Bayık, bu görüşe katıldığını, yaptıkları işlerde bu konuya dikkat etmekle birlikte açık ofislerdeki düzenin standartlaşmaya dair bir dezavantaj getirdiğini belirtiyor. Her firmanın kendine has özellikleri olduğunu, konuları ele alırken firmaların farklılıklarını ortaya çıkaracak unsurları ele aldıklarını söylüyor.

Malzeme ve Tasarım Çizgisinde Farklılaşma

Çobanoğlu’nun Tuna Ofis Satış & Pazarlama Bölüm Başkanı ve Tuna Girsberger Genel Müdürü Mehmet Arda’ya peki siz rakiplerinizden nasıl ayrışıyorsunuz sorusunu yöneltmesi üzerine Arda, Tuna Ofis olarak, gerek Türk gerekse de yabancı tasarımcılar ile çalıştıklarını, malzemede, tasarım çizgisinde farklılığı yakalamaya çalıştıklarını belirtti. Buna da örnek olarak yakın zamanda Karim Rashid ile yaptıkları Streem serisini örnek olarak verdi.

Ofislerin giderek birbirine benzemesi konusunda ise:

Hem Serhan Bey’in hem de Okan Bey’in görüşlerine katılıyorum. Baktığınızda birbirine çok benzeyen mekanlar ortaya çıkıyor. Burada gelişen teknolojiye uyumlu elemanların kullanımı, mekanın ve mobilyanın birbiri ile olan uyumu çok önemli. Esas farklılıksa mekanı kullandıkça ortaya çıkmaya başlıyor.

Söyleşinin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=NDpuqohNXsc

OSO Mimarlık: https://osomimarlik.com/

Arkitera: http://www.arkitera.com/