"İNSANLAR ANCAK GÖREV VE SORUMLULUK VERİLDİĞİ TAKDİRDE POTANSİYELLERİNİ AÇIĞA ÇIKARTABİLİYOR"

"İNSANLAR ANCAK GÖREV VE SORUMLULUK VERİLDİĞİ TAKDİRDE POTANSİYELLERİNİ AÇIĞA ÇIKARTABİLİYOR"

15 günde bir Arkitera'nın YouTube kanalında yayınlanan "Tuna ile Ofis Sohbetleri" söyleşi serisinin beşincisine Görkem Volkan konuk oluyor. Cemal Çobanoğlu'nun moderatörlüğünü yaptığı söyleşinin diğer konuğu Tuna Ofis Satış & Pazarlama Bölüm Başkanı ve Tuna Girsberger Genel Müdürü Mehmet Arda.

Görkem Volkan söyleşinin hemen başında eğitim sürecinden ve ofisini açma kararından bahsetti.

"Farklı ülkelerdeki ve disiplinlerdeki eğitim sonrasında mimari pratiğimi çok iyi yönde etkiledi"

“Restorasyon eğitiminde geleneksel yapı tekniği ile mimarlığın nasıl geliştiğini görmek benim için çok avantajlı oldu. Sonrasında 1 dönem Pratt'ta ama sonuçta Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olarak mimarlık eğitimimi tamamladığımı düşünüyordum ki sonrası benim için daha heyecanlı devam etti. Lübnan'da Nabil Gholam Architects'te çalıştım. Bana tasarım şefi yardımcılığı gibi çok önemli olan bir görev verildi. İnsanlara ancak görev ve sorumluluk verildiği takdirde potansiyellerini açığa çıkartabiliyoruz. Farklı ülkelerdeki ve disiplinlerdeki eğitim sonrasında mimari pratiğimi çok iyi yönde etkiledi.”

"Mimarlığın icrası sanat ve ustalık gerektirir"

Söyleşinin ilerleyen kısımlarında Çobanoğlu’nun Görkem Volkan’a “mimarlık sanat mıdır?” sorusunu yöneltmesi üzerine şunları söyledi:

“Mimarlığın icrası bir sanat gerektirir ama teoriye dikkat etmek gerekir. Bir şeyde ustalık arandığı zaman onun sonuna sanat eki getiriliyor. Bu anlamda benim görüşüm mimarlığın icrası sanat ve ustalık gerektirir. Ama ne mimar sanatçıdır ne de ortaya çıkan obje sanat eseridir.”

“Less is a Bore”

Mehmet Arda, Artnivo ile beraber yaptıkları “Less is a Bore” sergisinden söz ederken şunları söyledi:

“Biz bu sergiyi düzenlerken mimariyle sanatın nasıl iç içe olabileceğini ve bunu irdeleyebilecek bir çalışma yapalım istedik. Hem açılışta hem de sonrasında oldukça ilgi gördü. “

Söyleşinin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=RVZx2PKMkOk

Arkitera: http://www.arkitera.com/

Görkem Volkan Design Studio (GVDS): https://gvds.com.tr/