“Mimarın Bir Hedefinin, Yol Haritasının, Varmak İstediği Bir Noktanın Muhakkak Olması Lazım”

“Mimarın Bir Hedefinin, Yol Haritasının, Varmak İstediği Bir Noktanın Muhakkak Olması Lazım”

Ali Osman Öztürk, Tuna Ofis Sohbetleri’ne konuk oldu.

Tuna Ofis ve Arkitera iş birliğinde hayata geçirilen, moderatörlüğünü Banu Uçak’ın yaptığı “Tuna Ofis Sohbetleri”nin yeni konuğu A Tasarım Mimarlık kurucusu Ali Osman Öztürk oldu.

“Tecrübenize göre, mimar bugün kente, yapıya ilişkin kaygılarıyla bütün bu roller ve yarattığı rant arasında bir uzlaşma platformu yaratmaktan sorumlu mudur? Bunu siz nasıl başardınız?

Evet kesinlikle sorumludur. Burada şöyle olması gerektiğini düşünüyorum. Mimarın bir hedefinin, yol haritasının, varmak istediği bir noktanın muhakkak olması lazım. Tabii bu ekip çalışması ile hep beraber ekip olarak…

Gerçekten katkıları oluyor, bunu söylemem lazım. Hem yapı kalitesi, hem mekanın kurgusu olsun, sonuçta çıkacak yapının ve ürünün başarısı adına katkıları oluyor.

Ama burada mimara çok önemli bir rol düşüyor. Bu hedefe doğru ekibiyle beraber yürümesi lazım. Yürüyebilmesi için de paylaşımcı olması lazım.”


Söyleşinin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Tuna Ofis Sohbetleri - (Ali Osman Öztürk - A Tasarım Mimarlık) - YouTube
 
Arkitera: 
https://www.arkitera.com/soylesi/mimarin-bir-hedefinin-yol-haritasinin-varmak-istedigi-bir-noktanin-muhakkak-olmasi-lazim/

A Tasarım Mimarlık: 
http://atasarim.com.tr/tr