Ofiste ayakta çalışma dönemi başlıyor: “Yükseklik ayarlı masalar”

Ofiste ayakta çalışma dönemi başlıyor: “Yükseklik ayarlı masalar”

Günde sekiz ila on iki saat gibi uzun süre oturarak çalışılan ofis ortamlarının, çalışanların sağlığı ve iyilik hali üzerindeki etkisi tanınmaya ve dikkate alınmaya başlandı. Araştırmalar da ofis alanının mobilya ve düzeninin çalışanların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde kritik bir rol oynadığını ortaya koyuyor. Sağlık ve iyilik teşvikine odaklanan, ergonomi ve teknolojiyle bütünleşen yenilikçi ofis mobilyası tasarımları günümüzün ofislerini yeniden şekillendiriyor. Sağlığı öncelikli hale getiriyor ve üretkenliği artırıyor.

 

Ofis ortamında uzun süre oturmak ciddi sağlık sorunlarına yola açabiliyor. Amerikan Kanser Derneği’nin 123 bin yetişkin üzerinde yaptığı araştırma, günde altı saatten fazla oturmanın ölüm oranını yüzde 37’ye kadar artırdığı sonucu da bu görüşü destekliyor.

Eagle Burgmann Istanbul

 

Yükseklik ayarlı masalar, sağlıklı ofislere dönüşümü başlatıyor

 

Araştırmalar, ayakta çalışmanın çeşitli sağlık ve performans faydaları olduğunu gösteriyor. University of Leicester tarafından yapılan çalışmada, yükseklik ayarlı masaların çalışanların oturma sürelerini azaltarak genel sağlık ve işyeri refahını artırdığını bulmuştur. Bu çalışma, yükseklik ayarlı masaların sağladığı hareketliliğin çalışanların stres düzeylerini azalttığını ve alt ekstremite ağrısını hafiflettiğini belirtiyor. 

Tuna Ofis Mobilyaları’nın ürün gamında bulunan, ofis çalışanlarını ayakta çalışmaya yönlendirerek daha sağlıklı çalışma alanları yaratan yükseklik ayarlı masaları OPEN UP, OPEN-X UP, AIR UP ve HIGH EXE tasarımları ile fonksiyonel ve pratik detaylar sunarken, masa tablasına entegre kumanda yardımı ile 68 cm’den 140 cm’e kadar yüksekliğin ayarlanmasına imkan tanıyor. Bu özelliği ile kullanıcıları, doktorların kas ve dolaşım sistemi için önerdiği saat başı en az 15 dakika ayakta çalışmaya teşvik ederek, birçok hastalığın önüne geçilmesine yardımcı oluyor. 

Uzun süre hareketsiz kalındığında kullanıcısını mesajla uyarıyor 

Kullanıcısını ayakta çalışmaya ve dolayısıyla harekete teşvik eden tasarımlarıyla vücudun dolaşım sistemine olumlu katkılar sağlayan yükseklik ayarlı masalar, birçok kardiyovasküler riskin yanı sıra hareketsizliğe bağlı kas ve iskelet sistemi sorunlarının da önüne geçiyor. Harekete bağlı artan oksijen alımı ile aynı zamanda odaklanmayı, konsantrasyonu ve enerjiyi de artırarak zihinsel işlevlere katkı sağlıyor. Tüm etkileriyle birlikte günümüzün giderek otomatikleşen işgücünü daha sağlıklı ve verimli bir hale getiriyor. Yükseklik ayarlı masalar ayrıca entegre teknolojilerle uzun süreli oturmalarda ve hareketsiz kalındığı zamanlarda kullanıcısının akıllı saat ya da telefonuna uyarı mesajı yolluyor. Tasarımın evrensel değerlerinden ödün vermeden kullanıcı beklenti ve önceliklerine uyumlu çözümler üreten Tuna Ofis’in geliştirdiği, Türkiye’nin ilk yüksekliği ayarlanabilir masaları ile iş yerlerini sağlıklı ofislere dönüştürüyor. 

 

 Mercedes Benz

 

Raporlu gün sayısının azalmasını sağlıyor

Raporlu gün sayısını azaltmasının yanı sıra çalışan gruplar arasındaki iş birliğini artırıyor bu sayede iş verene fayda sağlıyor. İnsan sağlığına uygun malzemelerle üretilen, yüksekliği değiştirilebilen ayarları ile hem oturarak hem ayakta sağlıklı ve güvenilir bir çalışma ortamı sunuyor.

Referanslar:

https://www.posturite.co.uk/blog/the-benefits-of-using-standing-desks-latest-research

https://www.cancer.org/research/acs-research-news/sitting-time-linked-to-higher-risk-of-death-from-all-causes.html